Suma de incasat gresita

Categoria este destinata postarilor care sunt legate de modulul de facturare oferit de EasyBill: emitere/vizualizare/modificare/stergere factura, emitere abonamente, situatie plata facturi, etc.
DanielPandelea

Suma de incasat gresita

Mesajde DanielPandelea » 21 Feb 2019 13:13

Buna ziua,

Am o problema cu doua dintre facturi. Sumele care apar in lista cu facturi sunt mai mari decat cele reale din factura. De exemplu: suma reala: 320.64 EUR, suma afisata in lista 366.33 EUR.

Dupa ce am incasat facturile cu sumele reale, diferentele apar ca fiind restante. Unde gresesc?

Multumesc.

user-16446

Re: Suma de incasat gresita

Mesajde user-16446 » 18 Mai 2020 22:06

Buna seara!
Am si eu exact aceeasi problema. Incerc sa emit o factura, si suma introdusa nu corespunde cu cea afisata in factura dupa apasarea butonului "Adauga". Daca incerc sa modific apoi, manual, suma, dand click pe suma introdusa la produsul facturat aferent, se actualizeaza corect suma afisata in pagina de emitere factura, insa, in pagina cu ultimele facturi emise din perioada (7 zile), apare o suma mai mare a facturii, atat in campurile "Suma", cat si "Rest de plata".
Apoi, o alta problema apare la adaugarea unui produs, mai exact, la apasarea butonului "Adauga", nu se intampla nimic, se blocheaza incarcarea produsului si butonul devine inactiv. La un refresh, nu se salveaza nimic. Exista un numar maxim de caractere si/sau eventual caractere nepermise pentru campul "Produs"?

Pana acum nu am mai intampinat aceste probleme/erori, ultima factura emisa fiind in urma cu 20 zile.

Multumesc!

Bogdan Georgescu

Mesajde Bogdan Georgescu » 26 Mai 2020 09:48

Dupa ultimul crash avut de catre sistemul dvs. apar problemele mai sus mentionate.
Ne comunicati si noua daca si cand se va rezolva?

Macar sa stim si noi daca este nevoie sa ne orientam catre alte aplicatii.
Multumesc frumos.

ps. pentru moment acesta pare un proiect mort, fara suport. pacat.

user-23647

Mesajde user-23647 » 29 Mai 2020 12:18

Am si eu aceeasi problema. Problema apare deoarece, desi sunt neplatitor de TVA, sistemul imi afiseaza factura ca si cum ar fi si TVA de adaugat.
Se va remedia totusi?

EasyBill Support

Mesajde EasyBill Support » 17 Iun 2020 13:16

Puteti incerca urmatoarea solutie:
Setari -> Setari Cont -> Cautati casuta cu Setari Firma -> Aici la campul cu TVA inloc sa bifati "Neplatitor TVA" , folositi functia "Defineste cote TVA"; Aici puteti modifica valoarea TVA-ului dupa bunul plac. De asemenea luati in considerare faptul ca fiecare factura si produs au propria moneda iar conversia se va face la moneda facturii. De aici pot aparea diferentele de pret.

Înapoi la “Facturi si abonamente”